Ideał kobiet

Rzeczy dziwne i ciekawe ...
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Ideał kobiet

Postautor: javes » 30 lis 2007, 18:11

Jaki jest twój ideał?

Patrycja Kucharska

Gaduła z milczkiem mogą żyć zgodnie? A dwie gaduły lub para nieśmiałków będą szczęśliwi? Według jakiej zasady wybierać partnera - szukać różnic czy podobieństw?

Bywa, że mimo odmiennych charakterów i usposobień dwie osoby są ze sobą szczęśliwe, a te, które pasują do siebie jak przysłowiowe dwie połówki jabłka, rozstają się i same nie wiedzą, dlaczego im nie wyszło. Warto więc poznać tajemnice wchodzenia w związki i trwania w nich.
Szukamy mężczyzn podobnych do siebie, bo wydaje nam się, że taka bratnia dusza doskonale nas zrozumie. Jeśli lubisz własne cechy (dobrze, by tak było) i znajdziesz partnera takiego jak ty - możesz mieć nadzieję, że on cię polubi tak samo mocno. Gorzej, jeśli odnajdziecie w sobie też własne wady, nie tylko zalety. Ale bez wątpienia to wspaniale, gdy ludzi śmieszą podobne rzeczy, chodzą na te same filmy, myślą identyczne o wychowaniu dzieci, porozumiewają się bez słów. Daje to dużą szansę na sukces.
Przeciwne typy przyciągają się zgodnie z zasadą uzupełniania. Jeśli jesteś osobą zamkniętą, lubisz domowe zacisze, to może cię pociągać (choć nie musi) mężczyzna przebojowy, otwarty na innych, ciekawy świata, odważny w kontaktach. Ty oczarujesz go ciepłem oraz spokojem, a on ciebie dynamizmem. Być może z czasem i ty kiedyś zaczniesz brylować w wielkim świecie przy jego boku.
Zbieżność charakterów odgrywa szczególnie istotną rolę na początku znajomości. Jesteśmy wtedy zaskoczone, że znalazłyśmy takiego samego milczka jak my. Ale z czasem może nas to, niestety, trochę nudzić. W długotrwałych związkach coraz mocniej zaczynamy doceniać odmienność partnera. Lubimy to, co do związku wnosi nasz mężczyzna. Jeśli on jest skrupulatny, zawsze pamięta o wszystkich rachunkach, a nam, niestety, zdarza się gubić w tych papierkach - docenimy obecność u swego boku kogoś tak rzetelnego i stabilnego jak silne drzewo.
To, jak jesteśmy oceniani przez innych, ma istotny wpływ na to, jak wybieramy partnera. Jeśli uważamy, że inni odbierają nas pozytywnie, lubią, zabiegają o kontakty z nami - jesteśmy odważniejsi w podbijaniu świata, poznawaniu innych i budowaniu związków.
Przy dobieraniu się w pary, kobiety mają zwykle większe wymagania niż mężczyźni. Mają swój ideał i wyobrażenia o tym najprzystojniejszym, najmądrzejszym i najlepszym kandydacie do roli partnera. Mężczyźni częściej koncentrują się na pojedynczych cechach niż na całościowym obrazie kobiety. Ma być smukłą blondynką, inteligentną i błyskotliwą, zaradną bądź opiekuńczą.
Lubimy osoby o podobnych zainteresowaniach i wierzeniach. W wielu kręgach wiara wychodzi na pierwszą pozycję. Podobieństwo religii zbliża, odmienność wyznaniowa oddala, a brak wiary często - zdaniem psychologów - przeszkadza w zawieraniu związków. Życie pokazuje, że jest inaczej.
Jesteśmy bardziej przychylni osobie, jeśli na początku znajomości byliśmy przez nią lubiani, niż takiej, która kiedyś wyraźnie nie przepadała za nami.
Lgniemy do tych, którzy coś nam dają i pozwalają się obdarowywać. Nie chodzi o dobra materialne, ale obdarowywanie się na przykład sympatią, podziwem.
Większą uwagą darzymy tych, których częściej spotykamy i tych, obok których bliżej mieszkamy. Bliskość fizyczna i terytorialna sprzyja powstawaniu miłości.
Atrakcyjność seksualna ma ogromny wpływ na wybór partnera, choć bardzo niechętnie się do tego przyznajemy. Pociąg ma szczególne znaczenie na początku znajomości, potem jego wartość spada. Psychologowie udowadniają, że związki, w których partnerzy mają równie dużo seksapilu, bywają trwalsze. Uważają oni, że w parach niedobranych pod względem fizycznej atrakcyjności częściej dochodzi do zazdrości w wyniku zaniżonego poczucia wartości osoby mniej ponętnej. Ona źle czuje się w takim związku.
Osoby porzucone często czują się pokrzywdzone i mają kłopot z wyborem partnera. Wydaje im się, że są znacznie mniej atrakcyjne od innych i w związku z tym są mniej pewne siebie. Są więc skłonne zakochać się w kimś, kto wzbudzi ich zaufanie.
Tracimy czujność w kontaktach z ludźmi obdarzonymi urodą. Ładne osoby uważamy za bardziej inteligentne oraz błyskotliwe, bardziej życzliwe, przyjazne, a także mniej konfliktowe. Jeśli mężczyzna jest dla nas atrakcyjny fizycznie, myślimy, że jest inteligentny, zaradny, odpowiedzialny. Tymczasem przystojniak, którego wybrałyśmy, może okazać się (choć nie musi) średnio inteligentnym i niezaradnym partnerem.
Kiedy kobieta szuka mężczyzny na całe życie, wybiera starszego od siebie. Dlaczego? To proste. Ten miał czas, by się sprawdzić, zdobyć pozycję w hierarchii zawodowej, oderwać od mamusi i ustabilizować materialnie.
Kiedy pragniemy kogoś na związek miły, ale nie do końca życia - kobieta rozgląda się za młodszym mężczyzną. Ten nie musi być ani stateczny, ani inteligentny, ani specjalnie bogaty. Wystarczy, by był młody, wysportowany i z poczuciem humoru. Mężczyzna stosuje jednakowe kryteria przy wyborze kochanki i partnerki na całe życie. Najważniejszym jest wiek i wygląd.
Marzymy o uczciwym, solidnym i wiernym partnerze. Mimo to, nie jesteśmy skłonni kończyć związku, nawet jeśli spotkała nas zdrada czyli brak uczciwości.
Dobieramy się w pary na zasadzie podobieństw środowiskowych. Kryteria są różne - mogą wiązać się z wykształceniem, posiadaniem, pochodzeniem.
Nasz ideał jest o podobnych cechach fizycznych. Udane pary mają (uwaga!) - podobną grubość ust, podobne długości opuszka usznego, środkowego palca oraz odległość między oczami i podobną objętość płuc (!).
Coraz ostrożniej wybieramy partnera, wystawiamy związek na próbę czasu, zanim złączymy się węzłem małżeńskim. Do łask wraca instytucja narzeczeństwa. Słyszymy więc - to moja narzeczona, narzeczony - zamiast - to moja dziewczyna, mój chłopak. Ostrożność to sprawdzona gwarancja najlepszego wyboru.

Czego szukamy w idealnym związku?


(od najważniejszego do najmniej ważnego, skala od 0 do 3)
M - mężczyźni, K - kobiety
1. Wzajemna miłość i zafascynowanie: M 2,81, K 2,87
2. Niezawodność: M 2,50, K 2,69
3. Dojrzałość i zrównoważenie emocjonalne: M 2,47, K 2,68
4. Miłe usposobienie: M 2,44, K2,52
5. Dobre zdrowie: M 2,31, K 2,28
6. Wykształcenie i inteligencja: M 2,27, K2,45
7. Towarzyskość: M 2,15, K 2,30
8. Pragnienie posiadania domu i dzieci: M 2,09, K 2,21
9. Kultura osobista i schludność: M 2,03, K 1,98
10. Dobra prezencja: M 1,91, K 1,46
11. Ambicja i przedsiębiorczość: M 1,85, K 2,15
12. Gospodarność, umiejętność gotowania: M 1,80, K 1,28
13. Dobre perspektywy finansowe: M 1,51, K 1,76
14. Podobny poziom wykształcenia: M 1,50, K 1,84
15. Wysoka pozycja społeczna: M 1,16, K 1,46
16. Dziewictwo: M 1,06, K 0,75
17. To samo wyznanie: M 0,98, K 1,21
18. Podobne poglądy polityczne: M 0,92, K 1,03

Co cenimy w mężczyznach:
1. Niezawodność
2. Dojrzałość
3. Wykształcenie i inteligencję
4. Ambicję i przedsiębiorczość
5. Dobre perspektywy finansowe
6. Podobny poziom wykształcenia
7. Wysoką pozycję społeczną
8. To samo wyznanie

A za co mężczyźni nas kochają:
1. Dobrą prezencję
2. Gospodarność i umiejętność gotowania
3. Brak uprzednich doświadczeń seksualnych
4. Partnerka ma być młodsza

Źródło: Naj nr 7/2007

Przygotował: gall
Załączniki
DSC06730.JPG
DSC06730.JPG (89.03 KiB) Przeglądany 6008 razy

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 8 i 0 gości