Żylaki odbytu

ciekawe artykuły i tematy wyłowione z sieci...
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Żylaki odbytu

Postautor: javes » 16 lut 2008, 18:05

-wyłowione z sieci-

Hemoroidy - żylaki odbytu

Według lekarzy chorobę powoduje dieta uboga w błonnik i zbyt długie siedzenie z naciskiem na żyły w okolicy odbytu. Gdy spożywamy za mało błonnika, dochodzi do zaparć, a wtedy organizm jest zmuszany do zwiększonego wysiłku. To zaś wywołuje wzrost ciśnienia w żyłach, co może spowodować ich nadmierne powiększenie. Mamy je wszyscy, bo w kanale odbytu znajdują się sploty naczyń krwionośnych, które kurczą się i nabrzmiewają. Dzięki temu możemy się wypróżniać. Czasem jednak może dochodzić do rozciągnięcia błony śluzowej i ich sporego powiększenia. Ten stan nazywamy chorobą hemoroidalną albo żylakami odbytu. Wtedy siedzenie staje się bolesne, a korzystanie z toalety jest bardzo uciążliwe.
Powstawaniu hemoroidów sprzyjają także ciąża i porody oraz długotrwałe kaszle, biegunki, nadwaga, siedzący tryb życia, a nawet nadużywanie alkoholu.Niektórzy skłonność do hemoroidów dziedziczą. Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, trzeba się udać do lekarza.
Objawy hemoroidów, które stopniowo narastają:
• krwawienie podczas wypróżniania,
• krew jest ciemna, a nie jasna,
• swędzenie, pieczenie i ból,
• obrzęk okolicy odbytu i przenikliwy ból,
• stan zapalny i owrzodzenie guzków, które wypadają z odbytu.

Jak się bronić przed hemoroidami?
Należy stosować bogatą w błonnik dietę: dużo owoców, warzyw, otrębów zbożowych oraz chleba razowego, a mało ryżu, ziemniaków, makaronów i białego pieczywa, bo powodują zaparcia. Z kolei alkohol, herbata i kawa podrażniają błony śluzowe. Jedzmy częściej, ale mniej.
• Trzeba pić dużo wody oraz kefir i maślankę, bo ułatwiają wypróżnianie się.
• Nie należy przetrzymywać opróżniania się; trzeba dbać o higienę odbytu.
• Przy pracy siedzącej, trzeba robić przerwy; codzienna gimnastyka ułatwia wypróżnianie się.
• Masaże brzucha ułatwiają przesuwanie się treści jelit.
Jeśli już krwawimy skuteczne bywają okłady z lodu w woreczku na odbycie albo kompresy gazowe z gęstą pastą w środku z roztartych owoców bzu. Ponadto można stosować ziołowe herbatki z czarnego bzu lub tarniny. Można także pomyśleć o wzbogaceniu diety kuracją z siemiena lnianego, które tłuczemy lub mielimy i zalewamy ciepłą wodą, a potem pijemy.
W czasie dokuczliwych bólów pomocne bywają nasiadówki w wannie - co kilka godzin po 20 minut. Woda nie powinna być gorąca. za to powinna zawierać napar z rumianku. Gdy bóle i zapalenia narastają, to należy stosować leki antyzapalne i antybólowe. Najlepiej je skonsultować z lekarzem.
W zaawansowanych przypadkach hemoroidów lekarze proponują zabiegi chirurgiczne, których celem jest spowodowanie obumarcia i odpadnięcia bolesnych guzków w odbycie. Można je podwiązać, zamrozić, potraktować prądem lub nasycić zastrzykami z leków. Wszystkie te metody powodują dłuższe lub krótsze okresy zaniku guzków. Gdy te zabiegi nie skutkują, lekarze najczęściej decydują się na wycięcie hemoroidów. Operacje odbywają się przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Opracował: ErJot

youras
PostyCOLON 2
RejestracjaCOLON 15 sie 2013, 15:44

Re: Żylaki odbytu

Postautor: youras » 15 sie 2013, 15:56

miałem tylko zylaki odbytu i wyrostek robaczkowy do wyciecia a podałem sie proktokolektomii i wycieli mi całe jelito grube prawie zdrowe

http://natemat.pl/71159,niepotrzebnie-u ... e-zyczenie


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 1 i 0 gości