przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Masz do 35 lat, i swoje zainteresowania, chcesz ponzać młodych stomików którzy żyją aktywnie - ten dział jest dla Ciebie.
urbannul
PostyCOLON 3
RejestracjaCOLON 20 sty 2010, 8:44

przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: urbannul » 20 sty 2010, 8:52

Witam wszystkich serdecznie

Mam 29 lat i od urodzenia choruję na przepuklinę oponowo-rdzeniową, podczas operacji w/w schorzenia a było to jak miałem 1 dzień lekarze uszkodzili mi zwieracze co zaowocowało tym że do dnia dzisiejszego jestem uzależniony od pampersów, mam zatem pytanie do Was drodzy czy dobrym pomysłem było by wyłonienie stomii czy mam się jeszcze powstrzymać

proszę pomóżcie

pozdrawiam

Jarek

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: javes » 20 sty 2010, 20:38

Wielu z nas zdecydowało się na wyłonienie stomii z uwagi na utrudnienia z wydalaniem kału lub moczu. Dzięki stomii egzystujemy normalnie, jeśli to można tak nazwać. Ale wielu ze stomików jeździ na nartach, na rowerze lub pływa... Ty musisz sam zdecydować, czy chcesz nosić nadal pampersy czy chodzić z workiem. :?:

mama Eli
PostyCOLON 20
RejestracjaCOLON 26 gru 2009, 15:04

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: mama Eli » 21 sty 2010, 10:24

Alternatywą może być wytworzenie szczelnej przetoki kałowej do wlewek jelitowych i/lub dopęcherzowej.Przetoki Mitrofanoff-Malone. Niestety nie mogę powiedzieć nic na temat szpitali, czy lekarzy znających tą metodę. Słyszałam, że znalezienie specjalisty dla pacjentów, którzy ukończyli 18 lat stanowi wyzwanie.

Moja córka również jest po przepuklinie, od listopada ma Mitrofanoffa, Malonem cieszyłyśmy się przez tydzień potem dostałyśmy "w prezencie" ileostomię.
Po przywróceniu ciągłości układu pokarmowego rozpatrujemy kolostomię lub nowego Malona. Jedno jest pewne Ela nie zamierza wracać do pampersów, ale pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna decyzja.

aaa
PostyCOLON 19
RejestracjaCOLON 11 cze 2009, 11:08

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: aaa » 26 sty 2010, 13:11

ja z choroby mialem wieczne biegunki i jak mam byc szczery, to ze stomia jest o wiele lepiej, bo przy najmniej jak cos bede robil to nie narobie, a najwyzej moze podciec woreczek, no to chyba jest o wiele lepsze rozwiazanie, tym bardziej ze od 3 lat od keidy mam stomie na wyjsciu podciekl mi 1 raz kiedy zle przykleilem bo chcialem na stojaco przyklejac, wiec szczerze polecam, to sa bzdury ze ze stomia sa jakies wieksze trudnosci, mnie ogranicza do tego ze nie moge uprawiac sportow walki, oraz ze znajomymi ktorzy nie wierza ze mam stomie wyjechac na pare dni gdzies, bo mam jeszcze przepukline do tego, to by wyszlo na jaw, a ze jest tymczasowo stomia to nie ma takiej potrzeby ujawniac, no na basen tez nie bardzo, ale skoro masz zwieracz uszkodzony to i tak roznica bedzie o wiele bardziej na plus w przeciwienstwie do tego z czym borykasz sie teraz, wiec pewnie zaczniesz 2gie zycie wiec szczerze Ci polecam zdecydowanie sie na stomie, no i nie sluchaj tych gadek osob starszych i nie chodz na zadne smieszne wyklady to bedziesz sie tez czuc dobrze psychicznjie, bo ja nigdy nie mam sprzetu na zmiane, a jezdzilem w gory na wycieczki calodniowe po 20-40km i bez problemu, skonsultuj sie z jakims lekarzem i jak Ci powie ze stomia jest rozwiazaniem to je wybierz :), zawsze jak sie cos zmieni w nauce to mozesz potem zrezygnowac ze stomii, ja mam tymczasowa stomie wlasnie, ale ze wzgledu zeby sie jelito leczylo, aha teraz doczytalem to co pisal Pan moderator, no rower czy narty to w ogole nie ma co mowic, to normalne czynnosci ktore doslownie bez zadnego problemu mozna wykonywac, ja bym sie tylko na basen nie zdecydowal, ale pewnie dlatego ze mam 20 pare lat, co innego starsza osoba moze, na silownie tez chodzilem ze stomia (nawet przpuklina, a ze pas musze ciagle z tego pwodu wiec nie bylo problemu), no i jak przedchwila wspomnialem do tego ciagle w pasie ejstem do mam dodatkowo przepukline na caly brzuch i da sie zyc bez problemu, a przepuklina to chyba moj wiekszy problem, no i najczesciej mi sie odkleja w nocy, bo jak mam taka przepukline ze jak sie obroce na bok to mi caly brzuch lezy a od gory moglbym cala piesc zmiescic :P, jak sie zdecydujesz to polecam brac paste i sprzet coloplast, do tego suszarka ten klej na worku rozgrzewac i smialo worek wymienia sie wtedy 1-3 razy w tygodniu, no chyba ze czasem ma sie pecha to z dnia na dzien jak zle sie naklei czy cos podcieknie zanim sie naklei, ale to zadko, tak naprawde moje zycie zaczelo sie od wtedy kiedy mam stomie, czesniej ciagle bole i wyglad jak dziecko z oswiecimia, dzis jestem zbudowany lepiej jak przecietna osoba, a z przepuklina i stomia jakos ciagne 3 lata juz, mam miec operacje za pol roku, jak sie okze ze sa ku temu warunki (w miare wyleczone jelito), a jesli nie to znowu kolejny rok poczekam, wiec konsultuj sie z lekarzem i jak bedzie propozycja to sie decyduj smialo, jestem mlodszy od Ciebie i moge Ci smialo polecic :), a mozna powiedziec ze bylem w stuacji jak Ty, poniewaz mimo ze ze zwieraczem jest ok, to mialem biegunki jak woda, wiec podobna sytuacja, przez pare lat sie tak meczylem, musialem trzymac na sile i myslec, zasmialem sie to mialem w gaciach.. wiec stomia da Ci normalne zycie, jak nie masz partnerki to o wiele latwiej bedzie Ci znalezc i jej zaakceptowac fakt :)

urbannul
PostyCOLON 3
RejestracjaCOLON 20 sty 2010, 8:44

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: urbannul » 01 lut 2010, 11:35

Można wiedzieć gdzie bezpiecznie w Wielkopolsce można zrobić zabieg stomii i ewentualnie jak by ktoś podał nazwiska lekarzy to też był bym bardzo wdzięczny.
Interesuje mnie również jak długo trzeba leżec w szpitalu po takim zabiegu, jak długo trwa rekonwalescencja i czy nie ma zaś jakiś powikłań.

darek 131
PostyCOLON 3
RejestracjaCOLON 02 lut 2010, 17:04

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: darek 131 » 03 lut 2010, 20:30

Jeśli masz niedaleko od Poznania spróbuj złapać kontakt na prof. Krokowicza ma największe doświadczenie w sprawach stomii w tym rejonie Polski

darek 131
PostyCOLON 3
RejestracjaCOLON 02 lut 2010, 17:04

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: darek 131 » 03 lut 2010, 20:32

Jeżeli nie będzie powikłań (gorączka, zab. ukrwienia stomii, zab. pasażu jelitowego), między 7 a 10 dniem po operacji powinieneś zostać wypisany do domu

urbannul
PostyCOLON 3
RejestracjaCOLON 20 sty 2010, 8:44

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: urbannul » 05 lut 2010, 16:55

Dzięki darek 131

zosienka05
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 14 mar 2010, 11:24

stomia

Postautor: zosienka05 » 14 mar 2010, 11:40

witajcie,mam pytanie.moja znajoma ma guza jelita i na pewno bedzie miec stomie,przygotowywuje sie do tego ale bardzo sie boi...czyta duzo na ten temat ale nie moze znalesc nic jak to jest zaraz po zabiegu,jak dlugo sie dochodzi do siebie,jak dlugo to wszystko boli,jak to w ogole wszystko wyglada.Nie wiem jakie pytania mam jeszcze zadac ale napiszcie mi jak najwiecej wiadomosci.Aha,kolezanka czeka dopiero na wynik z histopologii i z tego co wiem od lekarza to chemia jej nie omienie...pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

kukuleczka7
PostyCOLON 197
RejestracjaCOLON 14 lut 2010, 21:09

Re: przepuklina oponowo-rdzeniowa a stomia

Postautor: kukuleczka7 » 16 mar 2010, 16:16

Jarku,
jesteś zapewne pod opieką lekarza POZ, wiec on powinien ci wyjaśnić czy wyłonienie stomii(trwałe okaleczenie!)będzie dla ciebie korzystniejsze niż pieluchomajtki.Znając zaś mizerna wiedzę lekarzy pierwszego kontaktu na temat życia ze stomią,radzę udać się do urologa lub proktologa.
Pozdrawiam.


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 15 i 0 gości