Diagnostyka raka jelita grubego

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Diagnostyka raka jelita grubego

Postautor: javes » 17 sty 2008, 13:33

-wyłowione z sieci-

Rak jelita grubego - podstawowe fakty, które powinieneś znać dla zdrowia swojego i Twojej rodziny.

Rak jelita grubego jest bodajże najczęściej występującą chorobą nowotworową. Ze względu jednak na długi okres, w którym rozwija się bezobjawowo lub prawie bezobjawowo.

Rak jest terminem, diagnozą, z którą trudno się pogodzić. Jednakże rak jelita grubego wykryty we wczesnych stadiach jest niemal całkowicie uleczalny. Dlatego warto podjąć prosty wysiłek związany z diagnostyką raka jelita grubego. Zgodnie z przysłowiem: "Najlepszą formą obrony jest atak" zainteresuj się profilaktyką raka jelita grubego! Pamiętaj, aby po ukończeniu 40. roku życia poddawać się regularnie kolonoskopii (co 5-7 lat)!!! Możesz także wykonywać testy na krew utajoną.

Każdorazowo, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy:

* naprzemienne biegunki i zatwardzenia trwające kilkanaście dni,
* stolce ołówkowate,
* ciemne, smoliste stolce,
* krwawienie z odbytu, żywoczerwona krew w kale,
* niezdiagnozowany przykry ból podbrzusza,
* niezdiagnozowane, utrzymujące się problemy z układem trawiennym,
* przedłużające się zmęczenie,

powinieneś zgłosić się do lekarza!!!

Zapytaj, w jaki sposób lekarz może wykluczyć występowanie u Ciebie raka jelita grubego. Na wizytę pójdź przygotowany. Poszukaj wiedzy w książkach i na portalach internetowych.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Każdy z nas jest w grupie ryzyka, ponieważ rak jelita grubego należy do najczęściej występujących chorób nowotworowych. Jednakże niektórzy z nas są narażeni na tę chorobę bardziej niż inni. Dlatego jeżeli odpowiesz na poniższe pytania przynajmniej jeden raz TAK i skończyłeś 40 lat, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem w czasie najbliższej wizyty o możliwości wczesnej diagnostyki raka jelita grubego.

Oto pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć:

* Czy ktokolwiek z mojej najbliższej rodziny zmarł lub chorował na raka jelita grubego?
* Czy w mojej rodzinie był przypadek wrodzonej polipowatości rodzinnej?
* Czy kiedykolwiek usunięto mi polipy jelita grubego?
* Czy chorowałem na chorobę Leśniowskiego-Crohna?
* Czy jestem bardzo otyły (BMI powyżej 30), a moja dieta jest uboga w błonnik?

A jeśli lekarz zaleci Ci wykonanie kolonoskopii?

Nie bój się. Zadaj swojemu lekarzowi wszystkie pytania, które przyjdą Ci na myśl w związku z wykonaniem kolonoskopii. Zapytaj, co lekarz chciałby jeszcze Tobie powiedzieć, o co nie zapytałeś. Zapytaj, czy badanie wykonuje się w znieczuleniu (w większości wypadków tak).

Błękitna wstążka, Nr 27

Opracował: ErJot

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Ddiagnostyka raka jelita grubego

Postautor: javes » 17 sty 2008, 13:40

-wyłowione z sieci-

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących chorób nowotworowych na świecie. Co roku wzrasta liczba zachorowań. Choroba ta dotyczy przede wszystkim mieszkańców najbardziej uprzemysłowionych i rozwiniętych części świata, rzadziej mieszkańców Afryki czy Azji. Dotyczy w jednakowym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, ale zachorować można w każdym wieku.
Jak sama nazwa wskazuje, rak jelita grubego atakuje ostatni odcinek przewodu pokarmowego tzw. jelito grube, które składa się z kilku części (kątnica z wyrostkiem robaczkowym, okrężnica, odbytnica i odbyt). W jelicie grubym trawione są resztki pokarmowe, które nie uległy strawieniu i wchłonięciu w jelicie cienkim. Tu również wchłaniana jest woda, sód, chlor, glukoza, mocznik i inne substancje niezbędne do życia.
Na skutek pojawienia się nowotworu funkcje i praca jelita grubego zostają zakłócone. Nowotwór może umiejscawiać się w różnych częściach jelita grubego w jego ostatniej części (odbytnicy i okrężnicy). Rozwija się przez długi czas, nawet kilku lat. Może rosnąć miejscowo, doprowadzić do zatkania światła jelita, naciekać na pęcherz moczowy, kość krzyżową, u kobiet na macicę i jajniki, a u mężczyzn na gruczoł krokowy. Od momentu pojawienia się pierwszych, niewykrywalnych komórek nowotworowych do pojawienia się pierwszych wyraźnych objawów klinicznych może upłynąć nawet do kilkunastu lat.
Pamiętaj, że im we wcześniejszym stadium wykryty zostanie rak jelita grubego, tym większa szansa na całkowite wyleczenie !

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?
Przyczyny powstawania raka jelita grubego nie zostały do końca zdefiniowane. Uważa się, że w pewnej grupie osób przyczyną są predyspozycje genetyczne (zespół Lyncha, choroba Crohna, rodzinna polipowatość jelita grubego). Do powstania choroby przyczyniają się również nieprawidłowa dieta i niezdrowy tryb życia. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, uboga w błonnik, wapń i witaminy może przyczynić się do powstawania nowotworu. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu (również niskoprocentowego) sprzyja rozwojowi wielu chorób, również nowotworowych. Badania wykazały również, że schorzenie to występuje znacznie częściej u osób zamieszkujących obszary miejskie i duże miasta. Stres, zanieczyszczenie środowiska choć nie udowodniono dotąd wpływu tych czynników na ryzyko zachorowania, uważa się, że mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby nowotworowej.

Kto jest narażony na większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?
Istnieje kilka czynników, które w znaczącym stopniu wpływają na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Należą do nich między innymi:
• Przewlekłe zapalne choroby jelit np. wrzodziejące zapalnie jelita grubego (ryzyko rozwoju rak zwiększa się jeszcze bardziej, jeśli choroba wystąpiła przed 25 rokiem życia i trwała ponad 10 lat);
• Polipowatość rodzinna ;
• Choroba Crohna ;
• Nieprawidłowości genetyczne- zespół Lyncha;
• Nieprawidłowa dieta- wysokokaloryczna, wysoko przetworzona, uboga w błonnik, obfita w tłuszcze szczególnie pochodzenia zwierzęcego, z małą ilością owoców, warzyw;
• Palenie tytoniu i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu (również niskoprocentowego);
• Miejsce zamieszkania- częściej chorują mieszkańcy obszarów uprzemysłowionych, większych miast, niż obszarów wiejskich.

Jak diagnozuje się raka jelita grubego?
Rak jelita grubego może rozwijać się latami nie dając początkowo żadnych niepokojących objawów. W toku rozwoju choroby pojawiają się bardziej niepokojące objawy: wydalanie krwi i śluzu w stolcu, wzdęcia, zmiany rytmu wypróżnień, bóle brzucha. Charakterystycznym objawem, wymagającym dokładnej diagnostyki jest niedokrwistość. Może również pojawić się utrata masy ciała. Wszystkie wymienione objawy powinny zmusić nas do zgłoszenia się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Szczególnie, jeśli symptomy te pojawiają się u osób powyżej 40 roku życia. W bardziej zaawansowanej chorobie, kiedy dochodzi już do niedrożności jelit, pojawiają się bardzo silne bóle brzucha, wzdęcia, zatrzymanie gazów i stolca. Chorzy często skarżą się również na uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd w okolicach odbytu, pojawienie się nietypowych wydzielin, bolesne i nagłe parcie na stolec. Brak apetytu, chudnięcie, gorączka należą do późnych objawów występujących w zaawansowanych stadiach rozwoju nowotworu.
Do podstawowych badań w diagnozowaniu raka jelita grubego należą:
• testy na obecność krwi utajonej w stolcu;
• badanie per rectum (badanie przez odbyt);
• rektoskopia , kolonoskopia, wlew doodbytniczy z kontrastem;
• fibrosigmoidoskopia (wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu).
W razie rozpoznania zmian w obrębie jelita grubego zostaną przeprowadzone kolejne badania (w celu stwierdzenia bądź wykluczenia przerzutów oraz określenia stanu zaawansowania choroby):
• rentgen klatki piersiowej;
• USG wątroby, nerek, moczowodów, pęcherza moczowego;
• Badania laboratoryjne (morfologia, enzymy wątrobowe, markery nowotworowe);
• Ewentualnie: tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Pamiętaj! Im wcześniej wykryty rak jelita grubego, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.
Dlatego pojawienie się każdego niepokojącego objawu powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem. Nigdy nie należy bagatelizować symptomów, wstydzić się mówić o swoich problemach i dolegliwościach. Im wcześniej postawione zostanie rozpoznanie, tym wcześniej można będzie działać!

Jak leczy się raka jelita grubego?
Podstawowym, uznawanym za najskuteczniejszy i dającym możliwość całkowitego wyleczenia sposobem leczenia raka jelita grubego jest leczenie chirurgiczne. Jako podstawową metodę leczenia w przypadku nowotworu umiejscowionego części odbytu stosuje się radioterapię i chemioterapię.
Leczenie chirurgiczne polega wycięciu zaatakowanego przez nowotwór fragmentu jelita grubego z pewnym marginesem tkanki zdrowej. W radykalnych zabiegach chirurgicznych ( w zaawansowanych stadiach choroby) usuwa się również okoliczne węzły chłonne. W przypadkach zaawansowanej choroby stosuje się chirurgiczne leczenie paliatywne. Operacje polegają przede wszystkim na udrożnieniu jelita grubego i w przywróceniu miarę możliwości jego podstawowych funkcji. W ramach tego typu zabiegów wykonywane są przetoki, zespolenia. Wykonuje się także wycięcia guza wraz z okolicznymi tkankami. Zabiegi tego typu mogą wydłużyć życie choremu i poprawić jego komfort.
Leczenie raka jelita grubego powinno odbywać się w wysokospecjalistycznych jednostkach, mających doświadczenie w leczeniu tego typu schorzeń.
Po radykalnym leczeniu chirurgicznym lekarz prowadzący może podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia uzupełniającego polegającego na podaniu chemioterapii lub przeprowadzeniu zabiegów radioterapii. Celem leczenia uzupełniającego jest zwiększenie skuteczności zabiegu chirurgicznego poprzez zniszczenie komórek nowotworowych, które nie zostały usunięte i nadal pozostają w organizmie.
W przypadku raka jelita grubego mogą pojawić się przerzuty do innych narządów (najczęściej narządy jamy brzusznej, płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości) lub nawroty choroby. Lekarz po rozpatrzeniu każdego przypadku indywidualnie (biorąc pod uwagę stan ogólny chorego, umiejscowienie wznowy lub przerzutu) podejmie wówczas decyzję o dalszym toku leczenia ( kolejnym zabiegu chirurgicznym, podaniu chemioterapii lub zastosowaniu radioterapii). Radioterapia lub chemioterapia mogą być zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia obszaru zmian, które będą usuwane podczas zabiegu.
Jeśli z powodu przerzutów, rozległości i zaawansowania nowotworu nie jest możliwe wyleczenie prowadzone przez lekarzy działania będą miały na celu przedłużenie choremu życia i poprawę komfortu.
Pamiętaj! Masz znacznie większą szansę wyleczenia raka jelita grubego, jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta.
Dlatego każdy niepokojący objaw, szczególnie takie symptomy jak dłużej trwające, niemające konkretnej przyczyny zaburzenia ze strony układu pokarmowego, krew w stolcu, śluz powinny Cię skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Czy można i jak zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego?
Do podstawowych sposobów zapobiegania rakowi jelita grubego należy prowadzenie zdrowego trybu życia.
Zaleca się:
• ograniczenie lub wykluczenie z diety pokarmów wysokotłuszczowych, szczególnie pochodzenia zwierzęcego;
• wprowadzenie do codziennego jadłospisu błonnika (ciemne pieczywo, ryż itp.), warzyw i owoców;
• poleca się spożywanie pokarmów mlecznych bogatych w wapń;
• smażone potrawy należy zastąpić gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi;
• zaniechanie palenia papierosów i picia alkoholu;
• regularne badanie pod kątem obecności krwi utajonej w kale;
• prowadzenie regularnych badań u osób z grupy podwyższonego ryzyka (u których występuje polipowatość rodzinna jelita grubego, zespół Lyncha, choroba Crohna);
• leczenie wszelkich stanów zapalnych jelita grubego;
• prowadzenie badań przesiewowych u osób zdrowych, u których nie występują żadne objawy chorobowe (test na obecność krwi utajonej w kale, kolonoskopia, rutynowe badanie per rectum u osób powyżej 40 roku życia);
• zgłaszanie lekarzowi wszystkich objawów wywołujących zaniepokojenie.
Im wcześniej wykryty zostanie nowotwór tym większa szansa na jego pokonanie.

Co warto wiedzieć

• Rak jelita grubego jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie;
• 90% przypadków raka jelita grubego dotyczy osób po 50 roku życia;
• Wczesne rozpoznanie raka jelita grubego zwiększa szanse na całkowite wyleczenie;
jedno z podstawowych badań diagnostycznych w raku jelita grubego. Polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie obejrzenie około 60 cm odcinka jelita grubego i pobranie materiału do dalszej diagnostyki

Przedruk z artykułu:" Rak jelita grubego"
portal - roche.pl

Opracował: ErJot


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 18 i 0 gości