Rehabilitacja

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Rehabilitacja

Postautor: javes » 04 gru 2007, 12:17

-wyłowione z sieci-

Rechailitacja pacjentów z wyłonioną stomią

Jak sprostać wymogom codziennego życia? Należy dbać o sprawność fizyczną, która zależy od wielu czynników. Od stanu naszego zdrowia, sił fizycznych, wytrzymałości, wytrenowania organizmu, przebytych chorób i aktualnych dolegliwości, ale przede wszystkim od nas samych. To właśnie od nas zależy, czy dbamy o siebie, czy regularnie ćwiczymy i spacerujemy, jak się odżywiamy. Poniższy artykuł przedstawia zestaw prostych ćwiczeń, które należy wykonywać codziennie, aby poprawić sprawność fizyczną.
Dobra sprawność fizyczna przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu:
Zwiększa siły życiowe - systematyczny ruch (spacery, marsz, ćwiczenia fizyczne, jazda na rowerze, pływanie) poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego i sprawność układu oddechowego,
Odmładza - wysiłek fizyczny powoduje, że krew jest lepiej wysycona tlenem, a co za tym idzie, lepiej odżywia wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu,
Poprawia nastrój - systematycznie wykonywane ćwiczenia powodują wydzielanie endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”, które w naturalny sposób chronią nas przed przygnębieniem i stanami depresyjnymi,
Łagodzi napięcia - ćwiczenia fizyczne rozluźniają napięte pod wpływem codziennych zajęć i stresu mięśnie,
Wyszczupla - regularny ruch chroni przed otyłością, która może utrudniać poruszanie się i jest ważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób, takich jak np. cukrzyca, choroba wieńcowa i nadciśnienie.
Ćwiczenia fizyczne należy każdorazowo, indywidualnie dobierać w zależności od stanu naszego zdrowia i wieku. Nie mogą być za trudne, ale zawsze powinny stanowić dla nas pewne wyzwanie. Tylko systematycznie wykonywana gimnastyka pozwala na poprawę sprawności fizycznej i wydolności organizmu.
W codziennych ćwiczeniach należy przeplatać ćwiczenia ogólno kondycyjne, specjalistyczne (np. dla pacjentów ze stomią) i ćwiczenia oddechowe, których celem jest lepsze dotlenienie organizmu.

Oto przykładowy zestaw ćwiczeń, które powinno wykonywać się codziennie:


Ćwiczenie 1
Pozycja wyjściowa: stoimy w niewielkim rozkroku, ramiona opuszczone swobodnie wzdłuż tułowia. Ruch: (1) wznosimy przed sobą oba wyprostowane ramiona w górę - ruchowi temu towarzyszy wdech powietrza ustami; (2) przenosimy ramiona na boki i opuszczamy je swobodnie w dół - ruchowi temu towarzyszy wydech. Uwaga: wydech powinien być wolny - 3 razy dłuższy niż wdech.
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 2
Pozycja wyjściowa: stoimy w niewielkim rozkroku, ramiona wyprostowane i wyciągnięte przed siebie (pod kątem 90 stopni w stosunku do tułowia). Ruch: (1) przesuwamy ramiona w płaszczyźnie poziomej na boki - ruchowi temu towarzyszy wdech; (2) krzyżujemy ramiona na klatce piersiowej - ruchowi temu towarzyszy wydech.
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 3
Pozycja wyjściowa: leżymy na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, stopy oparte o podłogę, ramiona leżą luźno wzdłuż tułowia. Ruch: (1) przenosimy wyprostowane ramiona przodem za głowę, wciągając jednocześnie brzuch - ruchowi temu towarzyszy wdech; (2) przenosimy wyprostowane ramiona przodem na kolana, z lekkim podniesieniem głowy i górnej części klatki piersiowej - opieramy dłonie z naciskiem na kolanach - ruchowi temu towarzyszy długi wydech.
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 4
Pozycja wyjściowa: (1) leżymy na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, stopy oparte o podłogę, ramiona splecione za głową. Ruch: (2) naprzemiennie podciągamy zgiętą nogę do przeciwległej ręki, próbując dotknąć kolanem łokcia; następnie powtarzamy ten sam ruch drugą nogą i drugą ręką.
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 5
Pozycja wyjściowa: leżymy na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, stopy oparte o podłogę, ramiona splecione za głową. Ruch: (1) unosimy biodra z jednoczesnym napięciem pośladków i mięśni krocza - ruchowi temu towarzyszy wdech (liczymy: 1-2); (2) powracamy do pozycji wyjściowej - ruchowi temu towarzyszy wydech (liczymy: 3-4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 6
Pozycja wyjściowa: leżymy na prawym boku z wyprostowanymi nogami. Ruch: (1) podciągamy kolana do klatki piersiowej (liczymy: 1-2-3); (2) powracamy do pozycji wyjściowej (liczymy: 4).
Ćwiczenie należy powtórzyć 4-5 razy, a następnie wykonać na drugim boku, również powtarzając 4-5 razy.


Ćwiczenie 7
Pozycja wyjściowa: leżymy na plecach z nogami wyprostowanymi, ręce wyprostowane, wyciągnięte za głową. Ruch: (1) „naciągamy” jednocześnie lewą rękę i prawą nogę (próbując je jak najdalej wyciągnąć) - w czasie wdechu (liczymy: 1-2); rozluźnienie - wydech (liczymy: 3-4-5); następnie „naciągamy” prawą rękę i lewą nogę (próbując je jak najdalej wyciągnąć) - w czasie wdechu (liczymy: 1-2), rozluźnienie - wydech (liczymy: 3-4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 6 razy.


Ćwiczenie 8
Pozycja wyjściowa: (1) leżymy na plecach z nogami zgiętymi - kolana przyciągnięte rękami do klatki piersiowej. Ruch: (2) wdychamy powietrze nosem z jednoczesnym, silnym objęciem kolan rękami i napięciem („wciągnięciem”) mięśni krocza (liczymy: 1-2); wydychamy powietrze, jednocześnie napierając kolanami na ręce (próbując postawić stopy na ziemi) (liczymy: 3-4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 6 razy.


Ćwiczenie 9
Pozycja wyjściowa: leżymy na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, ręce splecione za głową. Ruch: (1) unosimy ugięte nogi i próbujemy przyciągnąć je do klatki piersiowej, ściągamy pośladki i napinamy mięśnie brzucha (liczymy: 1-2-3). (2) Powracamy 1) do pozycji wyjściowej (liczymy: 4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 5-6 razy.


Ćwiczenie 10

Pozycja wyjściowa: leżymy na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, ręce splecione za głową. Ruch: unosimy ugięte w kolanach nogi i przenosimy je na lewą stronę (1), próbując położyć je na ziemi, a następnie zgięte przenosimy na drugą stronę tułowia (2) i też próbujemy położyć na ziemi.
Ćwiczenie należy powtórzyć 4-5 razy.


Ćwiczenie 11
Pozycja wyjściowa: siadamy na krześle. Ruch: opieramy mocno stopy o podłogę, jednocześnie napinając pośladki, próbujemy unieść się na krześle (liczymy: 1-2-3), następnie rozluźniamy mięśnie, przechodząc do siadu swobodnego (liczymy: 4).
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 12

Pozycja wyjściowa: (1) siadamy na krześle, ręce opieramy na biodrach. Ruch: (2) ściągamy ramiona w tył, z jednoczesnym napięciem pośladków i głębokim wdechem (liczymy: 1-2); wydychając powietrze rozluźniamy mięśnie (liczymy: 3-4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.


Ćwiczenie 13

Pozycja wyjściowa: siadamy na krześle. Ruch: (1) unosimy wyprostowane ramiona w górę, na skos - z wdechem nosem (liczymy: 1-2), (2) następnie opuszczamy ramiona z wydechem (liczymy 3-4-5).
Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.
Ćwiczenia fizyczne mogą, szczególnie początkowo, sprawiać pewne trudności. Jest to zjawisko normalne i powinno motywować nas do pracy. Jeśli ćwiczenia nie sprawiają trudności, należy zwiększać 4-5).Ilość ich powtórzeń - poprawia to wydolność organizmu. Tylko systematyczna gimnastyka prowadzi do osiągnięcia celu, czyli poprawy sprawności fizycznej.

Życzę powodzenia i wytrwałości!
dr Hanna Tchórzewska

Prawa autorskie: Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o.


Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę internetową CONVATEC

przygotował: ErJot

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 14 i 0 gości