Rak jelita grubego

ciekawe artykuły i tematy wyłowione z sieci...
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Rak jelita grubego

Postautor: javes » 28 lis 2007, 14:12

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących chorób nowotworowych na świecie. Co roku wzrasta liczba zachorowań. Choroba ta dotyczy przede wszystkim mieszkańców najbardziej uprzemysłowionych i rozwiniętych części świata, rzadziej mieszkańców Afryki czy Azji. Dotyczy w jednakowym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, ale zachorować można w każdym wieku.
Jak sama nazwa wskazuje, rak jelita grubego atakuje ostatni odcinek przewodu pokarmowego tzw. jelito grube, które składa się z kilku części (kątnica z wyrostkiem robaczkowym, okrężnica, odbytnica i odbyt). W jelicie grubym trawione są resztki pokarmowe, które nie uległy strawieniu i wchłonięciu w jelicie cienkim. Tu również wchłaniana jest woda, sód, chlor, glukoza, mocznik i inne substancje niezbędne do życia.
Na skutek pojawienia się nowotworu funkcje i praca jelita grubego zostają zakłócone. Nowotwór może umiejscawiać się w różnych częściach jelita grubego w jego ostatniej części (odbytnicy i okrężnicy). Rozwija się przez długi czas, nawet kilku lat. Może rosnąć miejscowo, doprowadzić do zatkania światła jelita, naciekać na pęcherz moczowy, kość krzyżową, u kobiet na macicę i jajniki, a u mężczyzn na gruczoł krokowy. Od momentu pojawienia się pierwszych, niewykrywalnych komórek nowotworowych do pojawienia się pierwszych wyraźnych objawów klinicznych może upłynąć nawet do kilkunastu lat.
Pamiętaj, że im we wcześniejszym stadium wykryty zostanie rak jelita grubego, tym większa szansa na całkowite wyleczenie !

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?
Przyczyny powstawania raka jelita grubego nie zostały do końca zdefiniowane. Uważa się, że w pewnej grupie osób przyczyną są predyspozycje genetyczne (zespół Lyncha, choroba Crohna, rodzinna polipowatość jelita grubego). Do powstania choroby przyczyniają się również nieprawidłowa dieta i niezdrowy tryb życia. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, uboga w błonnik, wapń i witaminy może przyczynić się do powstawania nowotworu. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu (również niskoprocentowego) sprzyja rozwojowi wielu chorób, również nowotworowych. Badania wykazały również, że schorzenie to występuje znacznie częściej u osób zamieszkujących obszary miejskie i duże miasta. Stres, zanieczyszczenie środowiska choć nie udowodniono dotąd wpływu tych czynników na ryzyko zachorowania, uważa się, że mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby nowotworowej.

Kto jest narażony na większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?
Istnieje kilka czynników, które w znaczącym stopniu wpływają na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Należą do nich między innymi:
• Przewlekłe zapalne choroby jelit np. wrzodziejące zapalnie jelita grubego (ryzyko rozwoju rak zwiększa się jeszcze bardziej, jeśli choroba wystąpiła przed 25 rokiem życia i trwała ponad 10 lat);
• Polipowatość rodzinna ;
• Choroba Crohna ;
• Nieprawidłowości genetyczne- zespół Lyncha;
• Nieprawidłowa dieta- wysokokaloryczna, wysoko przetworzona, uboga w błonnik, obfita w tłuszcze szczególnie pochodzenia zwierzęcego, z małą ilością owoców, warzyw;
• Palenie tytoniu i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu (również niskoprocentowego);
• Miejsce zamieszkania- częściej chorują mieszkańcy obszarów uprzemysłowionych, większych miast, niż obszarów wiejskich.

Jak diagnozuje się raka jelita grubego?
Rak jelita grubego może rozwijać się latami nie dając początkowo żadnych niepokojących objawów. W toku rozwoju choroby pojawiają się bardziej niepokojące objawy: wydalanie krwi i śluzu w stolcu, wzdęcia, zmiany rytmu wypróżnień, bóle brzucha. Charakterystycznym objawem, wymagającym dokładnej diagnostyki jest niedokrwistość. Może również pojawić się utrata masy ciała. Wszystkie wymienione objawy powinny zmusić nas do zgłoszenia się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Szczególnie, jeśli symptomy te pojawiają się u osób powyżej 40 roku życia. W bardziej zaawansowanej chorobie, kiedy dochodzi już do niedrożności jelit, pojawiają się bardzo silne bóle brzucha, wzdęcia, zatrzymanie gazów i stolca. Chorzy często skarżą się również na uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd w okolicach odbytu, pojawienie się nietypowych wydzielin, bolesne i nagłe parcie na stolec. Brak apetytu, chudnięcie, gorączka należą do późnych objawów występujących w zaawansowanych stadiach rozwoju nowotworu.
Do podstawowych badań w diagnozowaniu raka jelita grubego należą:
• testy na obecność krwi utajonej w stolcu;
• badanie per rectum (badanie przez odbyt);
• rektoskopia , kolonoskopia, wlew doodbytniczy z kontrastem;
• fibrosigmoidoskopia (wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu).
W razie rozpoznania zmian w obrębie jelita grubego zostaną przeprowadzone kolejne badania (w celu stwierdzenia bądź wykluczenia przerzutów oraz określenia stanu zaawansowania choroby):
• rentgen klatki piersiowej;
• USG wątroby, nerek, moczowodów, pęcherza moczowego;
• Badania laboratoryjne (morfologia, enzymy wątrobowe, markery nowotworowe);
• Ewentualnie: tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Pamiętaj! Im wcześniej wykryty rak jelita grubego, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.
Dlatego pojawienie się każdego niepokojącego objawu powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem. Nigdy nie należy bagatelizować symptomów, wstydzić się mówić o swoich problemach i dolegliwościach. Im wcześniej postawione zostanie rozpoznanie, tym wcześniej można będzie działać!

Jak leczy się raka jelita grubego?
Podstawowym, uznawanym za najskuteczniejszy i dającym możliwość całkowitego wyleczenia sposobem leczenia raka jelita grubego jest leczenie chirurgiczne. Jako podstawową metodę leczenia w przypadku nowotworu umiejscowionego części odbytu stosuje się radioterapię i chemioterapię.
Leczenie chirurgiczne polega wycięciu zaatakowanego przez nowotwór fragmentu jelita grubego z pewnym marginesem tkanki zdrowej. W radykalnych zabiegach chirurgicznych ( w zaawansowanych stadiach choroby) usuwa się również okoliczne węzły chłonne. W przypadkach zaawansowanej choroby stosuje się chirurgiczne leczenie paliatywne. Operacje polegają przede wszystkim na udrożnieniu jelita grubego i w przywróceniu miarę możliwości jego podstawowych funkcji. W ramach tego typu zabiegów wykonywane są przetoki, zespolenia. Wykonuje się także wycięcia guza wraz z okolicznymi tkankami. Zabiegi tego typu mogą wydłużyć życie choremu i poprawić jego komfort.
Leczenie raka jelita grubego powinno odbywać się w wysokospecjalistycznych jednostkach, mających doświadczenie w leczeniu tego typu schorzeń.
Po radykalnym leczeniu chirurgicznym lekarz prowadzący może podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia uzupełniającego polegającego na podaniu chemioterapii lub przeprowadzeniu zabiegów radioterapii. Celem leczenia uzupełniającego jest zwiększenie skuteczności zabiegu chirurgicznego poprzez zniszczenie komórek nowotworowych, które nie zostały usunięte i nadal pozostają w organizmie.
W przypadku raka jelita grubego mogą pojawić się przerzuty do innych narządów (najczęściej narządy jamy brzusznej, płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości) lub nawroty choroby. Lekarz po rozpatrzeniu każdego przypadku indywidualnie (biorąc pod uwagę stan ogólny chorego, umiejscowienie wznowy lub przerzutu) podejmie wówczas decyzję o dalszym toku leczenia ( kolejnym zabiegu chirurgicznym, podaniu chemioterapii lub zastosowaniu radioterapii). Radioterapia lub chemioterapia mogą być zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia obszaru zmian, które będą usuwane podczas zabiegu.
Jeśli z powodu przerzutów, rozległości i zaawansowania nowotworu nie jest możliwe wyleczenie prowadzone przez lekarzy działania będą miały na celu przedłużenie choremu życia i poprawę komfortu.
Pamiętaj! Masz znacznie większą szansę wyleczenia raka jelita grubego, jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta.
Dlatego każdy niepokojący objaw, szczególnie takie symptomy jak dłużej trwające, niemające konkretnej przyczyny zaburzenia ze strony układu pokarmowego, krew w stolcu, śluz powinny Cię skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Czy można i jak zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego?
Do podstawowych sposobów zapobiegania rakowi jelita grubego należy prowadzenie zdrowego trybu życia.
Zaleca się:
• ograniczenie lub wykluczenie z diety pokarmów wysokotłuszczowych, szczególnie pochodzenia zwierzęcego;
• wprowadzenie do codziennego jadłospisu błonnika (ciemne pieczywo, ryż itp.), warzyw i owoców;
• poleca się spożywanie pokarmów mlecznych bogatych w wapń;
• smażone potrawy należy zastąpić gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi;
• zaniechanie palenia papierosów i picia alkoholu;
• regularne badanie pod kątem obecności krwi utajonej w kale;
• prowadzenie regularnych badań u osób z grupy podwyższonego ryzyka (u których występuje polipowatość rodzinna jelita grubego, zespół Lyncha, choroba Crohna);
• leczenie wszelkich stanów zapalnych jelita grubego;
• prowadzenie badań przesiewowych u osób zdrowych, u których nie występują żadne objawy chorobowe (test na obecność krwi utajonej w kale, kolonoskopia, rutynowe badanie per rectum u osób powyżej 40 roku życia);
• zgłaszanie lekarzowi wszystkich objawów wywołujących zaniepokojenie.
Im wcześniej wykryty zostanie nowotwór tym większa szansa na jego pokonanie.

Co warto wiedzieć

• Rak jelita grubego jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie;
• 90% przypadków raka jelita grubego dotyczy osób po 50 roku życia;
• Wczesne rozpoznanie raka jelita grubego zwiększa szanse na całkowite wyleczenie;
jedno z podstawowych badań diagnostycznych w raku jelita grubego. Polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie obejrzenie około 60 cm odcinka jelita grubego i pobranie materiału do dalszej diagnostyki

Przedruk z artykułu:" Rak jelita grubego"
portal - roche.pl

Opracował: ErJot
PICT1034.JPG
PICT1034.JPG (61.3 KiB) Przeglądany 9315 razy

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Rak jelita grubego

Postautor: javes » 28 lis 2007, 15:04

Przytaczam poniżej tekst z „ Błękitnej wstążki” nr 13 , może kogoś zainteresuje:

Do niedawna wykrycie raka jelita grubego – trzeciego najczęściej występującego nowotworu na świecie – możliwe było jedynie poprzez kontakt ze służbą zdrowia. Dzisiaj można zdiagnozować się samemu. Od niedawna dostępny jest w Polsce prosty test na obecność krwi utajonej w kale, który można wykonać, nie wychodząc z domu.

Jednym z częstych, wczesnych objawów raka jest obecność w jelicie polipów. Występują one u co dziesiątej osoby powyżej 45. roku życia. Szacunkowo 1 proc. takich zmian przekształca się w nowotwór złośliwy. Polipy we wczesnym stadium rozwijają się bezobjawowo, zaś większe z nich mogą krwawić. Dlatego badanie kału w krwi uznawane jest za jedną z podstawowych metod rozpoznawania raka jelita grubego. Osoby z grup ryzyka (z predyspozycjami rodzinnymi oraz wszyscy powyżej 50. roku życia) powinny wykonywać takie badanie rutynowo każdego roku. Teraz ułatwi to domowy test Hem-Check 2 – pierwszy tego typu dostępny test do samokontroli jelita grubego.
W przypadku dodatniego wyniku należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę krwawienia i podjąć odpowiednie leczenie. Dwukrotny wynik dodatni to wskazanie do przeprowadzenia kolonoskopii. Obecność krwi w kale może, choć nie musi oznaczać raka, inne schorzenia jelit. Tak czy inaczej pozwala dostrzec w porę procesy nowotworowe.

Joanna Zygadło

artur33
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 03 lip 2008, 16:48

Re: Rak jelita grubego

Postautor: artur33 » 14 lip 2008, 16:46

to wlasnie mnie dotyczy mam wyłonione jelito z prawego boku,gdyz tak trzeba bylo.

ale zostal nowotwor w zołądku który jest leczony chemią.

jelito grube nie zostało usuniete czy po wyleczeniu moze byc połączone do obiegu?

javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Re: Rak jelita grubego

Postautor: javes » 14 lip 2008, 20:50

Stomia może być wyłoniona czasowo na okres leczenia pooperacyjnego i na stałe.
Wszystkie informacje na temat kiedy i w jakich przypadkach następuje zespolenie jelita są zawarte na naszym PORTALU.

czekarp
PostyCOLON 85
RejestracjaCOLON 16 lis 2009, 10:24

Re: Rak jelita grubego

Postautor: czekarp » 10 gru 2009, 18:35

Odpowiedz dla artura33. Jesli jesteś otwarty na nowości to mogę Ci przedstawić odpowiednią diete wspomagająca.Jestem w podobnej sytuacji przechodzę obecnie chemiotrapię.Jesli uznasz że warto to czekam na poczcie czekarp@wp.pl Pozdrawiam.

jarrybegood
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 01 kwie 2011, 13:20
LokalizacjaCOLON Szczytniki
CONTACTCOLON

Re: Rak jelita grubego

Postautor: jarrybegood » 01 kwie 2011, 13:30

Paskudna sprawa. Mój kumpel zmarł na to świństwo w wieku 30 lat. Straszne.

malina8703
PostyCOLON 1
RejestracjaCOLON 18 wrz 2011, 12:07

Re: Rak jelita grubego

Postautor: malina8703 » 18 wrz 2011, 12:23

UWAGA. post usunięty z uwagi na szkodliwe treści i ukrytą formę wyłudzania pienięzdy.

test, az 38pytan, by nie chcialo sie rezygnowac. A poznmiej sms, by poznac 'date smierci'.
Nie ma podanej ceny za smsa, ponizej tylko:
Data Pana śmierci została wyliczona i jest ukryta na tej stronie.
Może Pana ją teraz poznać...
Żeby odkryć datę Pana śmierci, w okienku poniżej należy wpisać swój osobisty kod otwarcia.
Aby uzyskać osobisty kod otwarcia,proszę wysłać SMS o treści smsdata1 na numer 92525 kod otwarcia
* alternatywny kanał płatności kartą płatniczą - cena usługi wynosi 3 zł brutto
sugeruje to cene smsa 3zł, ale faktyczna cena smsa to 30,50zł
w ukrytym regulaminie jest:
2. Kody dostępu są jednorazowe. Korzystanie z serwisu jest płatne. Cena dostępu do serwisu wynosi: przy płatności kartą płatniczą – 3zł. Przy płatności poprzez wysyłanie sms – 62 zł brutto (trzeba wysłać 2 sms po 31 zł brutto każdy). Serwis działa na zasadzie „money back guarantee” - bezspornego zwrotu pieniędzy wszystkim użytkownikom którzy wyrazili swoje niezadowolenie z pracy serwisu.
wpiszcie w google: 92525 cena sms


wpiszcie w google: 92525 cena sms
admin


Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 0 i 0 gości