Grypa a homeopatia

ciekawe artykuły i tematy wyłowione z sieci...
javes
PostyCOLON 347
RejestracjaCOLON 26 lis 2007, 20:11

Grypa a homeopatia

Postautor: javes » 27 lis 2007, 18:49

-wyłapane w sieci-

Poznajemy współczesną homeopatię

W dzisiejszych czasach podział na alopatię i homeopatię zaciera się na korzyść współpracy podejmowanej w interesie pacjentów. Jest tylko jedna medycyna, stanowiąca spuściznę po Hipokratesie i nauczana na wyższych uczelniach medycznych. Leki homeopatyczne zajmują należne im miejsce, tak jak swoje zastosowanie mają szczepionki, antybiotyki, witaminy itd. Wszystkie leki, bez wyjątku, mają swoje wskazania i ograniczenia, dotyczy to także leków homeopatycznych. W ramach jednej, zróżnicowanej medycyny lekarz dokonuje wyboru pomiędzy różnymi metodami leczenia lub decyduje się na ich łączne stosowanie, w zależności od schorzenia i stanu pacjenta. Obecnie homeopatia określana jest przede wszystkim jako terapia polegająca na stosowaniu leków definiowanych mianem „homeopatycznych”.

„Medycyna podobieństw”, „medycyna małych dawek”, „łagodna medycyna”: stereotypy na temat homeopatii należą dziś do przeszłości. Współczesna homeopatia integralny element praktyki lekarskiej i jest postrzegana jako metoda farmakologiczna oparta na dwóch podstawowych i wzajemnie się uzupełniających zasadach:

• zasadzie podobieństwa zaobserwowanego pomiędzy działaniem leczniczym substancji a jej właściwościami toksycznymi, polegającej na podawaniu choremu substancji leczniczej, która u osoby zdrowej – powodując zatrucie – mogłaby wywołać zespół objawów podobnych do objawów obserwowanych u chorego

• zasadzie stosowania tych substancji w nieskończenie małych dawkach. Nauka nie potrafi jeszcze wyjaśnić mechanizmu działania bardzo wysokich rozcieńczeń.

Ponad trzy tysiące substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego przygotowano zgodnie z tymi kryteriami i sprawdzono ich działanie lecznicze. Kilkadziesiąt spośród tych leków jest systematycznie zalecanych przez lekarzy homeopatów w codziennej praktyce lekarskiej.

Grypa a homeopatia, czyli jak leczyć grypę

Grypa... ciągle obecna. Grypa, choroba zakaźna o etiologii wirusowej, stanowiła bardzo długo prawdziwą plagę (zimą roku 1918-1919 pochłonęła 20 milionów ofiar na całym świecie) ... Obecnie jej skutki są na szczęście znacznie mniej zastraszające, ale w dalszym ciągu jej konsekwencje mogą być bardzo poważne. W Polsce, w 1999 roku przeszło 2,3 miliona osób zachorowało na grypę, a w roku 2000 – ponad 1,5 miliona.

Czy antybiotyki są skuteczne w leczeniu grypy? Według najnowszych opinii lekarzy, antybiotyki powinny być stosowane wyłącznie w przypadku bakteryjnych zakażeń dróg oddechowych. W zakażeniach wirusowych, do jakich należy grypa, antybiotyki nie powinny być zalecane, gdyż nie wpłyną skutecznie na przebieg leczenia ani nie zapobiegną nadkażeniom bakteryjnym. Natomiast jeśli dojdzie do powikłań grypy w postaci zapalenia zatok czy zapalenia ucha, należy zastosować odpowiednio dobraną antybiotykoterapię.

Homeopatia, czyli jak leczyć „swoją” grypę ... Leki homeopatyczne stosowane są m.in. w leczeniu i profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, w tym przeziębień i grypy. Szczepienia przeciwko grypie są skuteczne, ale nie chronią przed przeziębieniami wywołanymi przez tzw. wirusy oddechowe. Stąd duża popularność preparatów immunostymulujących, do których można zaliczyć leki homeopatyczne. Ich wpływ na komórki układu odpornościowego potwierdzają badania kliniczne. Leki te najczęściej stosowane są równolegle ze szczepionką, zwiększając w ten sposób szansę uniknięcia zachorowania. Do najczęściej zalecanych leków homeopatycznych stosowanych w profilaktyce ostrych infekcji wirusowych u dorosłych i dzieci należy Osicillococcinum, podawany raz w tygodniu po 1 dawce w okresie wzrostu zachorowań na grypę i przeziębienia.
Homeopatia umożliwia szybkie opanowanie choroby. Proponuje leki nie mające przeciwwskazań i nie wywołujące znanych skutków ubocznych. W praktyce, po przeprowadzeniu dogłębnego badania klinicznego lekarz homeopata bierze pod uwagę charakterystyczne objawy choroby oraz specyficzne objawy indywidualne występujące u pacjenta. Dzięki szerokiej gamie leków homeopatycznych (Aconitum, Belladonna, Rhus toxicodendron, Eupatorium perfoliatum, Gelsemium), każdemu pacjentowi można zaproponować zindywidualizowane leczenie „jego” grypy.

Leki testowane klinicznie. Równolegle do leków jednoskładnikowych można przyjmować wieloskładnikowe leki homeopatyczne (Oscillococcinum, Paragrippe), które obejmują swym działaniem większość objawów grypowych.
Lek Oscillococcinum był przedmiotem licznych badań klinicznych w oparciu o metodę podwójnie ślepej próby w porównaniu do placebo. Badania te potwierdziły jego skuteczność (jedno z badań zostało opublikowane w 1989 roku w British Journal of Clinical Pharmacology).


opracowanie: gall

Wróć do

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 1 i 0 gości